Merhaba!Girişimci Okulu'na Hoşgeldiniz! Abone Ol 

Girişim

7 adımda mükemmel hakkımızda sayfası hazırlayın!

4 Dakika Okuma Süresi

Herkesin farklı farklı alanlarda gerek işi için gerek ise kendi için web sitesi kurmaya giriştiği bu günlerde web sitelerinin içeriğini kaliteli ve profesyonel gösterebilmek bir hayli önem kazandı. Komarkting Associates tarafından yapılan bir araştırma, insanların % 51’inin düşüncesinin “kapsamlı iletişim bilgilerinin” birçok b2b web sitesinde eksik olan en önemli unsur olduğunu buldu. Bu yazı ile yüz yüze yapılan bir ilk toplantının çevrimiçi yedeği olarak konumlandırabileceğimiz hakkımızda sayfasını nasıl profesyonel ve etkileyici yazabileceğimizi inceleyeceğiz.

İyi bir hakkımızda sayfası yaratmak için önce sayfamızda olması gereken temel yapıtaşlarını belirleyelim.

Hakkımızda sayfasına kim neden girer?

Ziyaretçiler genel olarak perdenin arkasına bakmak ve ilgi çekici şeyler görebilmek için hakkımızda sayfasını ziyaret ederler. Ve en önemlisi hakkımızda sayfasını ziyaret eden kişiler sizin “potansiyel müşterilerinizdir”. Size güvenip güvenemeyeceklerini ve iş yapmak istedikleri bir şirket olup olmadığınızı öğrenmek isterler.

Hakkımızda sayfasına giren ne bekler?

Hakkımızda sayfasına giren kişiler şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceklerdir. Bu sebeple insanlar aşağıdaki gibi bazı sorulara cevap ararlar:

 • Bu büyük bir şirket mi yoksa küçük mü?
 • Özel bir şirket mi, aile şirketi mi yoksa bir startup mı?
 • Ne zamandan beri bu işi yapıyorlar?
 • Dümende kim var? Başlarını kim çekiyor?
 • Daha önce neler yapmışlar?
 • Bu şirketi diğerlerinden ayırıp özel kılan şey nedir?
 • Temel değerleri elerdir?

Hadi başlayalım!

1- Sayfaya girenleri arkadaşça karşılamak için cümle ya da görsel kullanın.

Hakkımızda sayfasının temel işlevinin şirkete güven duyulmasını ve tanıtılmasını sağlamak olduğunu düşünecek olursak arkadaş canlısı ve samimi bir dille giriş yapmak hiç fena olmayacaktır. Bunun yanı sıra eğer görsel kullanacaksak bu görselin karmaşık ve boğucu olmaması gerekmektedir.

2-Ne yaptığını anlat!

Hakkımızda sayfasına giren kitleden yukarıda bahsetmiştik. Bununla ilişkili olarak ziyaretçilerin yaptığınız iş hakkında bilgi almak istediklerini çıkarabiliriz. Yaptığımızı anlatırken odaklanmamız gereken nokta ziyaretçimizi merkeze alarak “hangi sorunu nasıl çözdüğümüzü” öz ve anlaşılır bir şekilde anlatmalıyız. Ziyaretçi yazıyı okudukça “onu gayet iyi anladığımızı ve doğru çözümü bizle bulduğunu” hissetmeli.

3- Güven inşa et!

Hakkımızda sayfanız ürün ve hizmet içeriklerinden ziyade güven oluşturmaya yönelik olmalıdır. Dijital pazarlama uzmanı Jeremy Smith’e göre, “Satın alma deneyiminin tamamı, başarılı olmak için güvene bağlı. Her dönüşüm, güvenin kazanıldığının bir göstergesidir. Her yeni müşteri, güveni kazanılmış bir kişiyi temsil eder. Her iade müşterisi, güvenini korumaya devam eden bir kişiyi temsil eder.” Güven vermek için dikkat etmeniz gereken birkaç ipucunu şimdi size anlatacağım.

 • Verdiğin hizmetin ya da ürününün neden diğerlerinden iyi olduğunu, neden seni ya da sizi tercih etmeleri gerektiğini rakiplerini yermeden ve üstünlükten kaçınarak anlat.
 • 21. yüzyılda şirketlerin müşterilerine ve hedef kitlelerine yakınlaşmaları gerekmektedir. Bu yüzden şirketinizin kolay ulaşılabilir olduğunu müşterilerinize hissettirmelisiniz. Bunu hakkımızda sayfasında kolay bir iletişim linki koyarak sağlayabilirsiniz.
 • Müşterilerinizin sizin sadece bir web sitesi olmadığınızı anlamaları için (eğer varsa) bir adres göstermeniz insanların bu anlattığınız mükemmel işleri nereden yönettiğinizi gösterir ve bu oldukça güven verici ve prestijlidir.

4-Genel görünümü ve içeriği ayarlayın.

Sayfanızdaki genel tasarım görünümlerini planlayarak dikkat çekmek istediğiniz noktaları özelleştirmeniz çok daha fazla etkileşim almanızı sağlayacaktır. Sayfaya girdiklerinde ziyaretçileri karşılama bölümünü ilk maddede incelemiştik. Bundan sonra sıra hakkımızda yazınızın düzenini oluşturmaya kalıyor. Birkaç maddede bunları da inceleyelim:

 • Yazınızı konularına göre 6-7 tane kısa paragraflara bölün.
 • İlk ve son paragraf hepsinden daha önemlidir. Kalın ve biraz daha büyük puntoyla yazın, ayrıca samimi bir dil kullanmaya ve esas mesajlara odaklanmayı ihmal etmeyin.
 • Kiminle konuştuğunuzu demografik olarak planlayarak yazdığınız yazılar daha fazla kişiye dokunacaktır. Yeni bebeği olan bir anneyle mi konuşuyorum? Yoksa sevgilisiyle güzel vakit geçirmek isteyen bir kızla mı?

5-Ekiple tanıştırın!

Ekibiniz insanlara hakkımızda sayfasına girmelerine sebep olan en büyük sorunun cevabını verir. “Kim bunlar?” ve bu soruyu doğru ve yeterli cevaplayabilmek için ekibi bu sayfada tanıtmak gerekir. Ekiple ilgili hangi bilgilerin paylaşılabileceğine gelin bir göz atalım:

 • Ekipteki kişilerin unvanlarını
 • Sosyal medya hesaplarını
 • Kendi anlatımlarıyla 25- 30 kelimelik hikayelerini
 • Ekibinizin toplu ya da bireysel fotoğrafını da paylaşabilirsiniz

6-Değerlerinizi yansıtın!

Günümüzde her ne kadar şirketlerin vizyon ve misyonlarını yazmaları klişe olarak görülse de oluşturduğu algı ve motivasyon sebebiyle gerekliliği tartışılamaz. Fakat buna güçlü bir alternatif olarak şirketinizin temel değerlerini (Core Values) paylaşmanız oldukça iyi görünecektir.

7-Şirketinizle ilgili yorumları ve dilekleri paylaşın!

Hakkımızda sayfasına giren kişiler sizin potansiyel müşterileriniz olması sebebiyle onların aradıkları güveni bulmalarına ve deneyimleme sürecini hızlandırmaları adına diğer müşterilerinizin ya da partnerlerinizin isimlerini ve yorumlarını paylaşmanız da hakkımızda sayfasında oldukça etkili olacaktır.

Evet sevgili okurlarım, bu yazımızda hakkımızda sayfasının nasıl görünmesi ve içeriğinin nasıl hazırlanması gerektiği ile ilgili tecrübelerimi sizlerle paylaştım. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazıda buluşmak üzere…İlgili Yazılar
Girişim

Pazardan Uygulaması Semt Pazarlarından Kullanıcılara Robotla Teslimata Başladı

1 Dakika Okuma Süresi
Semt pazarlarındaki tezgâhlardan evlere sipariş olanağı sağlayan Pazar yeri uygulaması Pazardan’ı geliştiren Bizero Robotics, Türkiye’de ilk kez otonom teslimat robotu Pika ile…
Haber Bültenine Abone Olun

Ekibimizden en son haberleri ve güncellemeleri almak için e-posta listemize katılın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir