Merhaba!Girişimci Okulu'na Hoşgeldiniz! Abone Ol 

Yatırım

850 Milyon dolar yatırım alan SpaceX’in değerlemesi 74 milyar dolara ulaştı

1 Dakika Okuma Süresi

CNBC’nin verdiği bilgilere göre Elon Musk’ın şirketi SpaceX, geçtiğimiz hafta 850 milyon dolar yatırım aldı. Finansmanı bilen kişiler CNBC’ye, şirket değerinin yaklaşık 74 milyar dolara yükseldiğini aktardı.

CNBC’nin haberine göre Elon Musk’ın şirketi SpaceX, geçtiğimiz hafta 850 milyon dolar yatırım aldı. Finansmanı bilen kişiler CNBC’ye, şirket değerinin yaklaşık 74 milyar dolara yükseldiğini aktardı. Büyük bir yatırım gibi görünse de, bu yatırım turu SpaceX için çok büyük bir yatırım değil, zira şirket 2020 Ağustos ayında yaklaşık 2 milyar dolar yatırım almıştı. O dönem şirketin değerlemesi 46 milyar dolar olarak belirtilmişti.

SpaceX’in yatırım görüşmelerinin özel olması ve şirketin halka açık olmaması nedenleriyle açıklama yapan kişiler isimsiz kalmak şartıyla konuştu. SpaceX, pazarda mevcut olan fonun yalnızca bir kısmını topladı; bir kişi, CNBC’ye şirketin sadece 3 gün boyunca yaklaşık 6 milyar dolarlık talep aldığını söyledi.

SpaceX, Starlink geniş bant takımyıldızını 1000’den fazla aktif uyduya inşa etmek de dahil olmak üzere şimdi ve o zaman arasında birçok başarıya imza attı. İlk operasyonel NASA mürettebatını Dragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlattı, Starship uzay aracının iki yüksek irtifa uçuş testini nispeten iyi sonuçlarla gerçekleştirdi ve ilk özel araç paylaşımı görevini başlattı.

Şirket, mevcut sermayesi sayesinde birçok şey başarmış olsa da son dönemdeki başarıları kuşkusuz daha fazlasını elde etmek için iyi bir temel oluşturuyor. Starlink’i gerçek, dünyayı kapsayan bir ağa dönüştürmek ve Starship’in devamlı geliştirilmesi gibi yapılacak birçok işi olduğundan, bu yatırım da şirketin değerli gördüğü işlerde kullanılacak gibi görünüyor.

SpaceX, geçtiğimiz hafta bir Federal İletişim Komisyonu başvurusunda, Starlink’in ABD ve yurt dışında 10 binden fazla kullanıcısı olduğunu belirtti. Üstelik bu da halka açık beta başladığından bu yana geçen üç ay içinde gerçekleşti.

İlgili Yazılar
Yatırım

İçerik üreticileri için bağış toplama platformu, Patreon 155 milyon dolar yatırım aldı!

1 Dakika Okuma Süresi
Patreon, Tiger Global liderliğindeki 155 milyon dolarlık yatırım turunda değerini üçe katlayarak 4 milyar dolara çıkardı. Yeni yatırım turunda Woodline Partners, Wellington Management, Lone Pine Capital ve New Enterprise…
E-TicaretYatırım

Bitcoin ilk defa 50 bin doların üzerini gördü

1 Dakika Okuma Süresi
Lider kripto para birimi olan Bitcoin’in 50.000 yolculuğu 16 Şubat tarihinde başladı. Dün, gün içerisinde 50.000 doları gören ancak devamında beklenen bir…
Yatırım

Tesla Secures More Than $1.4 Billion in Financing from China

5 Dakika Okuma Süresi
The most important skill for a product leader is active listening. Be a good listener and you will naturally build trust across individuals,…
Haber Bültenine Abone Olun

Ekibimizden en son haberleri ve güncellemeleri almak için e-posta listemize katılın.

6 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir